خانه اخبار و مقالات آیا همه همزادی با چهره مشابه دارند؟

آیا همه همزادی با چهره مشابه دارند؟

everyonealikeما همه زمانی که فردی را به طور اتفاقی در خیابان با شخصی که میشناسیم اشتباه گرفته ایم یکه خوردیم مثل چهره های مشابه مشهور ویل فرل و چاد اسمیت بازیگر و نوازنده درام فلفلهای چیلی تند قرمز.
اما آیا همه همزادی دارند؟ درواقع با کمک تعداد محدودی از ژنها که در ویژگیهای چهره تاثیر گذارند هستند، شانس نسبتا معقولی هست که اینگونه باشد.

 مایکل شیهان استادیار رفتار و عصب زیست شناسی دانشگاه کورنل که به طور معمول ظهور تغییرات و ژنتیک گونه هایی مثل زنبور کاغذی و موش خانگی مطالعه میکند میگوید: تنها تنوع ژنتیکی زیاد برای رفتن به اطراف وجود دارد. اگر شما یک دسته ورق را چندین بار در یک نقطه بر بزنید دوباره همان دست را میگیرید.
شیهان خاطر نشان کرد این میگوید که یک دسته ورق به طور باور نکردنی فراوان است. دانشمندان در حال حاضر نمیدانند چه تعداد ژن در بوجود آوردن یا شکل دادن صورت انسان یا فاصله بین چشمهای افراد نقش دارند.
دکتر آرتور بیودت، پروفسور ژنتیک مولکولی و انسانی دانشکده پزشکی بیلور در هوستون میگوید: تعداد عظیمی از ژنها وجود دارد که بر چیزهایی مثل ساختار صورت و البته رنگ مو، چشم و پوست اثر دارند که همه بسیار متغیر هستند.
تکامل به نظر میرسد تبعیض قائل شده درجه بالایی از خاص بودن در چهره های انسان. شیهان و همکارش در سال گذشته در مجله ارتباطات طبیعت گزارش کردند چهره های انسانی بیشتر در ابعاد متفاوت هستند نسبت به دستها که در طول عرض تفاوت دارند.
شیهان میگوید چهره های انسانی متنوع تر از آن هستند که ما بر اساس تنوع قسمتهای دیگر بدن از آنها انتظار داریم.
دلیل احتمالی چهره های متنوع، مانند دیگر حیوانات اجتماعی منفعت انسانها در توانایی تشخیص افراد در گونه خودشان است. از این رو آنها که وظیفه خیر بودن دارند یا کسانی که مانند یک احمق رفتار میکنند بنابراین میتوانند نزدیک شوند یا از آنها اجتناب شود. شیهان میگوید شما اهمیت میدهید که هر کس چه کسی است.
البته افراد خانواده نسبت به افراد غیر همخون شبیه تر هستند که این نشان میدهد چهره های انسانی به وضوح قابل به ارث رسیدن هستند. به این دلیل است که دوقولوهای همسان که از یک تخم بارور رشد و نمو می یابند و بنابراین تمام ژنهایشان مشترک است، اغلب خیلی کم قابل تمایز هستند.
بنابراین این به اعتبار خود باقی میماند به این دلیل که قویترهایی که شبیه هم هستند مثل فرل و اسمیت نسبت به افرادی که شباهتی ندارند به شدت مرتبط تر هستند اما خودشان نمیدانند.
به علاوه افراد با قومیت مشابه نسبت به افرادی خارج از گروهشان، به طور ویژه مجموعه بزرگتری از ژنهای مشترک دارند و موجب شده که به عنوان مثال اقوام آسیای شمالی عموما موی تیره، پوست قهوه ای و اسکاندیناویایی ها عموما موی بلوند و پوست روشن دارند.
بیودت میگوید چنین نیست که شما یک آسیایی و یک اروپایی تقریبا شبیه پیدا کنید. شما دو فرد را از اصل و نسب مشابه پیدا میکنید زمانی که به عقب برگردید احتمالا مقدار نسبتا خوبی اشتراک ژنتیکی دارند.
اگر چه قومیت یک مفهوم نیرنگ آمیز است، شامل چنین جنبه های غیر ژنتیکی به صورت فرهنگ و زبان، قومیتهای بزرگتر یا نژادها اگر به عنوان گروهی از مردم با نسبت ژنتیکی نزدیک در نظر گرفته شوند، باید شانس بیشتری در تولید مثل همزاد داشته باشند.
بزرگترین گروههای قومی نژاد چینی هان (حدود 1.3 میلیارد انسان) و هندیها (احتمالا به تعداد 1.2 میلیارد نفر از آسیای شمالی) هستند. اگر شما در هر کدام از این گروهها هستید، به طور نظری شانس بیشتری دارید که شخصی تقریبا شبیه شما یا شبیه آن مرد یا زن باشد.
با این وجود باور ژنها و جغرافیای مشترک انسانها و بنابراین نمود بیرونی آنها، به علت مهاجرت مدرن جهانی در حال تلاش است. افراد گروههای قومی که هزاران سال پیش جدا شده بودند اکنون به طور روزمره با یکدیگر فرزند می آورند.
بیودت میگوید مردم زیاد عادت ندارند که به اطراف بروند، امروزه مردمی را داریم که با افرادی از قاره دیگر جفت میشوند.
در گذر زمان جدا شدن از دیگر جمعیتهای انسانی به موازات مواجهه با محیطهای خاص –به عنوان مثال بسیار ساده، سرمای عرض های جغرافیایی شمالی یا گرمای مناطق استوایی-موجب به وجود آمدن جهش های ژنتیکی جدید شده، ریشه میگیرد و قومیت ها را توصیف میکند. (به یاد داشته باشید که تمام انسانها میلیونها سال پیش از آفریقا شروع کرده اند.)
اکنون با گرد هم آوردن ژنهای جدید گروههای انسانی که که زمانی جدا شده بوند، اثر همزاد میتواند قوی یا ضعیف شود. علاوه بر این، جمعیت جهان از فقط یک میلیارد در ابتدای قرن 20 امروزه به بیشتر از 7 میلیارد رسیده و در حال انفجار است.
تمام آن اقوام اضافی اطراف حتی با دودمان محو ممکن است احتمال تحمل شباهت غیر طبیعی مردم را افزایش دهد.
شیهان میگوید اگر شما به اندازه کافی مردم در اطرافتان دارید به ارتباط با کسی که خیلی با شما متفاوت نیست خاتمه دهید.

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!