خانه اخبار و مقالات آشنایی با زبان دوم ممکن است باعث شود شما جهان بینی خودتان رو نسبت دنیا عوض کنید!

آشنایی با زبان دوم ممکن است باعث شود شما جهان بینی خودتان رو نسبت دنیا عوض کنید!

دزد به کجا رفت؟ اگر این سوال را در زبان آلمانی پرسید ممکن است جواب دقیق تری دریافت کنید.او چطور فرار کرد؟ ممکن هست حال به انگلیسی رو بیاورید.بر اساس نتایج یک تحقیق تازه ، کسانی که به این دو زبان صحبت میکنند تاکید متفاوتی روی  اعمال و نتایج انها دارند که بر روی نگرش انهابه دنیا تاثیر میگذارد.همچنین نتایج نشان میدهد که افراد دوزبانه انعطاف بیشتری از خود نشان میدهند چرا که میتوانند هر دو جهان بینی رو بپذیرند.

 دانشمندان شناختی در مورد اینکه ایا زبان مادری شما در به وجود امدن جهان بینی شما موثر بوده است یا نه از 1940 بحث و گفتگو کرده اند.  از انجایی که در سالهای اخیر مطالعات بیشتری بر این موضوع که زبان باعث میشود که افراد به ویژگی های خاصی در جهان توجه کنند این نظریه دوباره در دهه های اخیر احیا شده است. برای مثال روسی زبان ها سایه های ابی را زودتر از انگلیسی زبان ها تشخیص میدهند.و ژاپنی ها اشیا را با جنسشان دسته بندی میکنند نه با شکلشان در حالی که کره ای ها به اینکه چقدر اشیا بهم چسبیده هستند تمرکز میکنند. اما هنوز بعضی افراد مشکوک این نتایج را به ساخته های ازمایشگاهی ربظ میدهند و در بهترین حالت ان را به تفاوتهای فرهنگی بین افراد ربط میدهند که کاملا بی ربط به زبان هست.
در مطالعات جدید محققان به افرادی که به چندین زبان مسلط بوند مراجعه کردند. زبانشناس روانشناس دکتر پانوس آتاناسوپولوس (Panos Athanasopoulos) از دانشگاه لانکستر در انگلستان  اینگونه اظهار میکندکه ما این بحث قدیمی را دوباره به راه میاندازیم و به جای اینکه بپرسیم که آیا سحبت کنندگان به زبان های مختلف ذهن های متفاوتی دارند اینسوال را مطرح میکنیم که آیا دو ذهن در یک فرد میتواند وجود داشته باشد؟
Panos Athanasopoulosو همکارانش علاقه خاصی برای تفاوت خاصی که انگلیسی زبانها و آلمانی زبانهاه با وقایع و اتفاقات برخورد میکنند داشتند.
انگلیسیها ابزاز گرامری برای برای قرار دادن فعالیتهای در زمان دارند. " من در برمودا در حال قایقرانی بودم که الویس را دیدم." زبان آلمانی این ویژگی را ندارد. در نتیجه المانی زبان ها تمایل دارند که ابتدا ، وسط و انتهای وقایع را مشخص کنند. اما انگلیسی زبان ها به انتهای ان توجهی نمیککند و فقط به خود اتفاق تاکید میکنند.با در نظر گرفتن همان اتفاق آلمانی زبان ها ممکن است اینگونه بگویند" مردی خانه را ترک کرد و به سمت مغازه رفت " در حالی که یک انگلیسی زبان ممکن است اینگونه بگوید که مردی دارد راه میرود.
بر اساس تحقیقات جدید  اینطور به نظر میرسد که تفاوت زبانی بر روی دیدگاه صحبت کنندگان همان زبان در مورد رویدادها تاثیر میگذارد. Panos Athanasopoulosو همکارانش از 15 نفر که زبان مادری مختلفی داشتند خواستند فیلمهایی را ببینند که دوچرخه سواری ، دویدن، یا رانندگی کردن را نشان میدادند. در هر سری از این فیلمها محققان از این افراد خواستند که در صحنه ای با هدف مبهم مثل زنی به سمت ماشینش در خیابان حرکت میکند با صحنه ای که هیچ هدفی ندارد مثل زنی در خیابان حرکت میکند.
آلمانی زبان ها حدود 40 درصد صحنه های ابهام آمیز را با صحنه هایی که هدفمند بودند تطبیق دادند.در حالی که برای انگلیسی زبان ها 25 درصد اینگونه بودند.میتوان اینگونه برداشت کرد که المانی ها تمایل دارند که بر روی نتیجه رویداد تاکید کنند در حالی که انگلیسیها فقط بر روی خود رویداد تمرکز میکنند
در این حین افراد دو زبانه بر اساس زبانی که بیشتر در ذهنشان فعال است بین دو دیدگاه در حال تغییر هستند.مححققان به این نتیجه رسیدند که 15 انگلیسی زبان که به آلمانی مسلط بودند همانند المانی زبان ها هدف مدار بودند.15 المانی زبان که به انگلیسی مسلط بودند همانند انگلیسی زبان ها روی خود رویدادها تاکید میکردند.دلیل این تغییر میتواند تاثیر فرهنگ هم باشد.اما تحقیقات ثانویه نشان داد که دو ربانه ها همچنان که میتوانند دو ربان خیلی سریع تغییر دهند دیدگاهشان را هم میتوانند عوض کنند.
در یک گروه دیگری از المانی انگلیسی زبان ها ، محققان در طول تطابق فیلم ذهن انها را با یک زبان مشقول کردند بدین صورت که یک رشته از اعداد را با صدای بلند باید به انگلیسی یا آلمانی تکرار میکردند.با پرت کردن حواسشان از یک زبان به صورت اتوماتیک تاثیز زبان دیگر قابل مشاهده بود.زمانی که محققان انگلیسی بلوک میکردند افراد مانند یک آلمانی معمولی رفتار میکردند . صحنه های ابهام امیز را با صحنه های هدفمدار تطابق میدادند. و زمانی که زبان المانی را بلوک میشد افراد دو زبانه مانند انگلیسی زبان ها رفتار میکردند و صحنه های ابهام امیز را با صحنه های open-ended تطابق میدادند.وقتی محققان افراد را با پرت کردن حواسشان توسط تکرار کردن شماره ها با وسط تحقیق غافلگیرکردند.همراه تمرکز این افراد از فرایند به نتیجه تغییر یافت.
نتایج این گونه نشان میدهند که زبان دوم میتواند نقش ناخوداگاه مهمی در تشکیل درک perception  داشته باشد. محققان در مجله انلاین علم روانپزشکی این هفته به این نتیجه رسیدند که " با دانستن یک زبان دیگر شما یک دیدگاه و vision جایگزین خواهید داشت Athanasopoulosاینگونه میگوید " شما میتوانید تنها به یک صحبت کننده گوش کنید یا یا در یک استریو گوش کنید. زبان هم همانند ان است.
"این پیشرفت خیلی مهمی هاست" فیلیپ ولف محقق و دانشمند در دانشگاه Emoryدر آتلانتا که در این تحقیقات نقشی نداشت اینگونه میگوید." اگر شما یم دو زبانه هستید میتوانید دیدگاههای مختلفی داشته باشید که این پدیده قبلا نشان داده نشده بود.
اما محققانی که فکر میکنند زبان نقش مرکزی در تفکر دارد همچنان نسبت به این موضوع شکاک هستند. باربارا مالت در دانشگاه Bethlhelm در پنسیلوانیا بر این باور است که محیط مصنوعی ازمایشکاه بیشتر باعث میشود که افراد به زبان بیش ار حد معمول تکیه کنند." در دنیای بیرون من میتوانم موقعیت هایی را بیابم که به فرآیند توجه بیشتری کنم و نیز موقعیت هایی پیش میآید که به نتیجه توجه میکنم.و هیچ چیزی نمیتواند بگوید که من حتما باید دوزبانه باشم تا این دو کار را انجام دهم.و این به معنی نیست که زبان لنزی است که از طریق ان دنیای بیرون را میبینم.

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 35 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!